patria medzi kľúčové faktory ovplyvňujúce vodné zdroje súvisiace so zásobovaním obyvateľstva pitnou vodou, s kvalitou vodných ekosystémov a s celkovou environmentálnou kvalitou prostredia. Kvalita povrchových a podzemných vôd je ovplyvňovaná mnohými prírodnými procesmi a ľudskými činnosťami, ktoré môžu mať na tieto prírodné zdroje pozitívny a aj negatívny dopad.
Ovzdušie
zložka životného prostredia, ktorej kvalita je ovplyvňovaná ľudskými aktivitami a prírodnými procesmi. Zvyšovaním podielu znečisťujúcich látok v ovzduší sa znižuje nielen jeho kvalita, ale sú ovplyvnené procesy, ktoré majú dopad aj na klímu. Znečisťovaním ovzdušia, t. j. vypúšťaním znečisťujúcich látok do atmosféry tieto látky priamo, alebo po chemických reakciách nepriaznivo ovplyvňujú kvalitu ovzdušia. Znečistenie ovzdušia je stav spôsobený prítomnosťou znečisťujúcich látok v ovzduší a ktorý je dôsledkom znečisťovania ovzdušia.
Emisie
znečisťujúce látky priamo alebo nepriamo vypúšťané do ovzdušia z bodových alebo mobilných zdrojov
môžu byť prírodného pôvodu alebo človekom spôsobené (antropogénne emisie)
spôsobujú zníženie kvality ovzdušia
Imisie
rozptýlené znečisťujúce látky vo voľnom ovzduší (najčastejšie na lokálnej úrovni)
Hluk
je environmentálny faktor spôsobujúci nežiaduce, nepríjemné, rušivé až škodlivé účinky na ľudské zdravie (dočasný posun sluchového prahu, akustická trauma, stres). Hlukové znečistenie šírené vzdušnou cestou je spôsobované rušivými zvukmi z rôznych zdrojov, ako sú doprava, priemyselné prevádzky, stavebné práce a pod.
Biota
reprezentuje biotickú zložku životného prostredia (biocenózu) tvorenú rastlinnými a živočíšnymi spoločenstvami vrátane mikroorganizmov, ktoré spolu s daným osídleným priestorom (biotopom) vytvárajú rôznorodé ekosystémy. Kvalitatívny a kvantitatívny stav ekosystémov je indikátorom ekologickej a environmentálnej kvality prostredia. Preto je v rámci sledovania kvality životného prostredia prostredníctvom biotických ukazovateľov podstatné:
sledovanie stavu populácií druhov organizmov
sledovanie stavu populácií ohrozených druhov rastlín a živočíchov
sledovanie biotopov a ich zmien, vrátane biotopov národného a európskeho významu
sledovanie šírenia inváznych druhov rastlín a živočíchov
monitorovanie migrácií druhov zveri (terestrické – suchozemské živočíchy, hydrické – vodné živočíchy, vzdušné – vtáky)
Pôda
je prírodný zdroj reprezentovaný zvetraným povrchom zemskej kôry. Pôda obsahuje minerálne častice, vodu, vzduch, organickú hmotu a živé organizmy a predstavuje dynamickú zložku životného prostredia, ktorá plní mnoho dôležitých funkcií. Prostredníctvom sledovania fyzikálnych, chemických a biologických vlastností pôdy získavame komplexný ukazovateľ kvality pôdy.